English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


وزیر صنایع و معادن ایران 'استعفا داد' / BBC پرشین
[گزارش] گزارشها حاکی از این است که علیرضا طهماسبی، وزیر صنایع و معادن ایران، استعفای خود را به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور این کشور تقدیم کرده، اما هنوز خبری حاکی از پذیرش استعفای وی مخابره نشده است.


برخی منابع نزدیک به دولت می گویند آقای طهماسبی برای برکناری از سمت وزارت تحت فشار بوده و به وی پیشنهاد شده که به جای برکناری خودش رسما استعفا کند.

کارشناسان می گویند در دو سال گذشته آقای طهماسبی عملکرد ضعیفی داشته و بخش صنعت با رکود کم سابقه ای مواجه بوده است.

رشد بخش صنعت که در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی به طور متوسط ده و نیم درصد بوده در این دوره، حدود پنج درصد برآورد شده است.

بخش عمده ای از رکود حاکم بر بخش صنعت البته به کل اقتصاد ایران مربوط می شود که با وجود افزایش درآمدهای نفتی، عملکرد چندان مناسبی نداشته است.

ناروشنی سیاستهای اقتصادی و صنعتی دولت، کاهش نرخ بهره، افزایش تعرفه کالاها و افزایش قاچاق کالا و کنترل قیمتها بخش صنعت را در وضعیت بلاتکلیفی قرار داده و از رشد این بخش بشدت کاسته است.

در کنار این مسئله، آقای طهماسبی در طول مدیریتش بارها از روزنامه های منتقد سیاستهای صنعتی به دادگاه شکایت کرده و برخی منابع خبری می گویند وی حتی به طور غیرمستقیم به سازمانها و شرکت های وابسته دستور داده بود تا به روزنامه های منتقد آگهی ندهند.

همین مسئله باعث شده بود تا روزنامه ها به مخالفان آقای طهماسبی تبدیل شوند.

خبرگزاری فارس هم به نقل از یکی از نمایندگان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اما بدون ذکر نام او گزارش داده که آقای طهماسبی قبلاً در این کمیسیون از احتمال استعفای خود سخن گفته بوده است.

علیرضا طهماسبی از جمله وزیران کابینه محمود احمدی نژاد است که پیشینه فعالیت در سپاه پاسداران دارد و عضویت در دولت آقای احمدی نژاد، نخستین تجربه او در مقامهای عالی اجرائی است.

وی که 46 سال دارد، فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه شیراز و دارای درجه دکتری در این رشته از دانشگاه فرانسوی زبان لاوال در ایالت کبک کاناداست.

علیرضا طهماسبى در دوران جنگ ایران و عراق محقق پروژه هاى دفاعى قرارگاه خاتم الانبیا سپاه پاسداران، یکی از مراکز اصلی فرماندهی جنگ و مرکز تحقیقات مهندسى جنگ جهاد سازندگی بوده است.

پس از پایان جنگ و تا پیش از آنکه برای ادامه تحصیل به کانادا اعزام شود، معاون طرح و برنامه مرکز تحقیقات مهندسى جنگ جهاد استان زادگاهش، فارس بوده و پس از بازگشت از کانادا رئیس مرکز تحقیقات مهندسى جنگ و معاون مهندسى گروه صنعتى تحقیقات جهاد سازندگی شده است.

آقای طهماسبی سپس به عنوان مشاور صنعتى و انتقال تکنولوژى در شرکت پشتیبانى ساخت و کالاى نفت (وابسته به وزارت نفت) و مشاور معاون توسعه و تحقیقات وزارت صنایع به کار اشتغال داشته و در پی آن، رئیس دفتر مطالعات امور زیربنایى مرکز پژوهشهاى مجلس شورای اسلامی شده که تا دو سال پیش که برای تصدی وزارت صنایع و معادن به مجلس معرفی شد، این سمت را به عهده داشت.

ریاست مرکز پژوهشهای مجلس را احمد توکلی، از چهره های اصولگرای مجلس به دست دارد و علیرضا طهماسبی، به عنوان فردی نزدیک به احمد توکلی شناخته می شود که برای تصدی وزارت از حمایت او برخوردار بوده است.


اضافه شده توسط sakhre | ۱:۲۲ ۸۶/۵/۲۱


ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر