English | Deutsch | Français | Italiano | Español | Dansk | Svenska | فارسی


زنان، زيبايی و انتخابات / زیگزاگ
[اجتماعی] آيا چهره زيبا به موفقيت سياسی کمک می‌کند؟ بحثی در چگونگی استفاده پوسترهای تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی، چه زن و چه مرد و برداشت مردم از آنها و در نتیجه نقش آن در انتخابات.

زنان، زيبايی و انتخابات
آيا چهره زيبا به موفقيت سياسی کمک می کند؟

چهره شهر تهران با پوسترهای تبليغاتی نامزدهای انتخابات شورای شهر تماشايی شده بود؛ تصاويری که در اندازه ها و اشکال مختلف، نگاه عابران را به سوی خود می کشاندند.

در اين ميان حضور هرچند کم شمارتر زنان کانديدا نسبت به مردان، فضای جديدی به شهر داده بود. زنانی که تصاوير، غالبا گردی صورت بی آرايش آنها را در ميان انبوهی از شعارها نمايش می دادند.

در مقابل به نظر می رسيد مردان با ژستهای آتليه ای، گذاشتن دستها زير چانه، برجسته کردن انگشترها در تصاوير، بيشتر از زنان از "زبان بدن" خود استفاده کرده اند.

شايد همين سادگی تصاوير تبليغاتی زنان بود که شنيدن اوصاف تصاوير زنان در ديگر شهرها و حتی حومه تهران، برخی از پايتخت نشينها را متعجب کرد. آخر صحبت از تصاويری بود که از فرط جذابيت درون مغازه ها و گاراژها به جای تصاوير هنر پيشه ها نصب شده بود!

سمانه، دانشجوی علوم سياسی که خود را علاقه مند به مساله مشارکت زنان در امور سياسی می داند، می گويد: "در يکی از محله های شهر کرج برای آشنايی بيشتر با يکی از زنان کانديدا که پوستر او را درخيابان ديده بودم به ستاد تبليغاتی او رفتم. از خانمی سراغ ايشان را گرفتم و در نهايت تعجب ديديم همان خانم به من لبخند زد و گفت، بنده کسی هستم که دنبالش می گرديد!"

سمانه تعجب کرده بود، چون به گفته او "اين خانم و آن عکس هيچ شباهتی به هم نداشتند. لنز رنگی ، آرايش و دست کاريهای کامپيوتری کار خودش را کرده بود."

سمانه در حاليکه هنوز از ملاقات آن روز اظهار شگفتی می کند می گويد: "پرسيدم برنامه ويژه شما برای زنان چيست؟ و او بعد از يک مکث رو به يکی از پسران جوان کرد و گفت: 'برنامه ما برای زنان چيه؟'"نگاه جنسيتی

اما نازنين دانشجوی رشته مطالعات زنان و فعال اجتماعی عقيده دارد که تعداد اين پوسترها، به دليل "نظارت ها و سخت گيری ها" نمی تواند خيلی زياد باشد، علاوه بر اين، به گفته او "چنين پوسترهای خيره کننده ای فقط مختص زنان نيست".

او می گويد: "شايد به دليل نگاه جنسيتی است که ما بيشتر به تصاوير زنان توجه نشان می دهيم. علت اين توجه هم آن است که تصاوير زنان در جامعه ما کمتر در حوزه عمومی وجود دارد. ما جايی زندگی می کنيم که حتی روی اعلاميه های ترحيم هم عکس زنان را نمی بينيم. طبيعی است در چنين فضايی وقتی پوسترهای تبليغاتی زنان در ابعاد و رنگهای مختلف در کوچه و خيابان ديده می شود ، جلب توجه می کند".

فرهاد، وبلاگ نويسی که قبلا مطلبی در همين زمينه در وبلاگش نوشته است، می گويد: "عده ای چه زن و چه مرد از اين روش ها استفاده می کنند و البته مردمی که انگيزه سياسی خاصی ندارند، به اين مسائل ظاهری توجه کرده و آن را ملاک انتخاب خود قرار می دهند."

پس از اعلام نتايج انتخابات، مشخص شد که در برخی از شهرها زنان بسيار موفق بوده و رای های اول را به خود اختصاص داده اند.

در يکی از شهرهای جنوبی دختر جوان ۲۵ ساله ای که نامزد مستقل بود، رتبه اول انتخابات را کسب کرد. رقبای او پس از اين پيروزی، در مصاحبه با خبرگزاريهای مختلف علت اين انتخاب را "انفعال احزاب و نهادهای مدنی سازمان يافته" دانستند و معتقد بودند آراء او بيشتر متعلق به قشر جوان است.

"جوسازی"

مژگان که خود روزنامه نگار است و انتخابات شوراها را از مشهد گزارش می کرد، می گويد: "در شهر ما به دليل فضای مذهبی چنين مسائلی وجود ندارد و عکسهای تبليغاتی هميشه بسيار ساده اند، در نهايت اگر زنی بخواهد ابتکار به خرج دهد شالی سفيد بر روی مقنعه مشکی خود می اندازد."

او معتقد است برخی نامزدهای زن، خود "جوسازی" کرده و می گويند که عکسهای آنها پر طرفدار است و چنين شايعاتی، يک روش تبلغاتی است.

مژگان در مورد تفاوتهای تصاوير تبليغاتی می گويد: " تهران، فضای سياسی تری دارد و رقابتهای جناحی و حزبی، جايی برای اين گونه مسائل باقی نمی گذارد و بيشتر تصاوير تبليغاتی متعلق نامزدهای مستقل است و نه افرادی که مشمول حمايتهای احزاب و گروه های سياسی می شوند."پاداش زيبايی

اما صرف نظر از باور نامزدهای پيروز و شکست خورده، آيا اساسا زيبايی می تواند ثمره سياسی به بار آورد؟ به نظر می رسد سابقه اين مباحث در ايران کمتر از آن است که بتوان پاسخ مناسبی به چنين سئوالی يافت.

در مقابل تحقيقات متعددی در غرب در اين زمينه صورت گرفته است. محققان فنلاندی در تحقيقی در سال ۲۰۰۶ با بررسی نزديک به دو هزار عکس تبليغاتی در يک انتخابات واقعی و يک انتخابات فرضی، به بررسی تاثير زيبايی نامزدها بر موفقيت آنها پرداختند.

آنها دريافتند که گرچه در بسياری مواقع زيبايی يک کانديدا (چه زن و چه مرد) از برنامه سياسی او مهم تر تلقی می شود، ولی زيبايی شرط ضروری هر موفقيت انتخاباتی نيست.

تحقيقی ديگری در بريتانيا در سال ۲۰۰۳ ارتقای رتبه کانديداهای خوش چهره را به خوبی نشان داد. ديلی تلگراف هم چندی پيش با اين تيتر که سياست ممکن است برای افراد زشت مانند هاليوود باشد، نوشت : "دانشگاه ملی استراليا در پژوهشی زيبايی و جذابيت پوسترهای تبليغاتی را برای مردان در موفقيت آنها موثر دانست، ولی به دليل اينکه زيبايی زنان تا حدودی در برگيرنده معانی پنهان منفی است، پوسترهای جذاب کمتر به آنها در موفقيتشان کمک می کند."

يکی از مثالهای جالب برای نشان دادن تاثير و اهميت چهره زنان سياستمدار در کشورهای غربی، سگولن رويال، نامزد حزب سوسياليست در انتخابات رياست جمهوری فرانسه است و هم اکنون بحثهای زيادی در مطبوعات فرانسه درباره چهره و ظاهر او در رسانه ها می شود، در حاليکه اين مباحث کمتر در مورد مردان سياستمدار صورت می گيرد.

به نظر می رسد جمله اسکار وايلد در اينجا کاربرد پيدا می کند که : "چهره مرد خودنگاری زندگی اوست و چهره زن فريب و افسانه او."

شايد هنوز راه زيادی در پيش باشد تا زمانی که ديدن چهره زن تنها "فريب او" تلقی نشود و زنان نيز خود، به اين افسانه دامن نزنند.

عکسهای سومين دوره انتخابات شوراها از خبرگزاری آسوشيتدپرس و ايسنا. تصاوير انتخابی نامزدها، تزئينی هستند.

اضافه شده توسط پریدخت | ۱۵:۱۳ ۸۵/۱۱/۱۴سلام.مطلب و انتخاب خوبی بود ولی نشد اونحا ییام بذارم.
توسط siamak farid در تاریخ ۱۴ بهمن ۱۳۸۵ ۰۴:۰۷ ب.ظ

ارسال نظر برای تمامی بازديدکنندگان، بدون ثبت نام آزاد است.
نام:
ايميل يا آدرس وبلاگ: (لطفاً فقط يکی را وارد کنيد)
شکلک: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying biggrin blink ninja unsure 
پيام:
مشخصات من را نگه دار | مشخصات من را از یاد ببر